Rosja: (1914-1919)
- Baku - miejsce dzieciństwa i wczesnej młodości Cezarego
Polska: (1919 -1924)
- mała miejscowość graniczna
3. Kompozycja "Przedwiośnia" i przebieg wydarzeń w punktach
Powieść składa się ze wstępu (Rodowód) i 3 obszernych rozdziałów.
- przedstawienie Jadwigi i Seweryna Baryków
- tęsknota Barykowej za Polską
- anegdoty na temat gaf językowych Jadwigi wynikających z nieznajomości rosyjskiego
- okoliczności znajomości i ślub Jadwigi z Sewerynem ( w ciągu miesiąca urlopu)
- droga kariery zawodowej Seweryna
- pamiętnik z wojny 1831 r. ze wzmianką o Kalikście Grzegorzu Baryce, dziedzicu Sołowijówki skonfiskowanej za udział w powstaniu listopadowym
- komfortowe warunki życia rodziny Barykow w Baku
- wychowanie syna - Cezarego Grzegorza - w miłości i dobrobycie
- W 1914r. wybucha I wojna światowa Seweryn zostaje powołany do armii rosyjskiej.
- Wskutek nieobecności ojca Cezary nadużywa swobody (nie będę opisywać chuligańskich ekscesów, bo jeszcze ktoś weźmie przykład, ale chłopak miał naprawdę sztańskie pomysły ;-)
- Jadwiga nie potrafi zapanować nad zbuntowanym synem, rozważa nawet powrót do Polski. Wspomina swoją dawną młodzieńczą (miała 17 lat) miłość do Szymona Gajowca (jedynym namacalnym dowodem jego uczucia był rozpaczliwy 6-stronicowy list po jej zaręczynach z Sewerynem).
- Seweryn pisze listy z frontu, dopytując się o syna.
- Przed wyjazdem Seweryn zabezpieczył finansowo rodzinę: zamienił gotówkę na złoto i biżuterię, a skarb ukryto wspólnie w piwnicy, część kapitału na doraźne wydatki pozostawił w banku.
- Matka niczego nie odmawia Cezaremu, wiedzie on luksusowe życie (lekcje języków, muzyki, śpiewu, tańca, jazda konna, łyżwy, wrotki, motocykl, rower, łódź motorowa, aeroplan, samochód).
- W trzecim roku wojny przestają przychodzić listy i jakiekolwiek wieści o majorze Sewerynie Baryce.
- W 1917r. - w Baku rozchodzą się plotki o wybuchu rewolucji.
- Cezary przestaje chodzić do ósmej klasy, na ulicy atakuje dyrektora szpicrutą i zostaje wydalony z gimnazjum z wilczym biletem.
- W Baku pojawia się komisarz rewolucyjny (Polak z pochodzenia) i ustanawia nowa władzę.
- Warunki życia mieszkańców ulegają gwałtownemu pogorszeniu (zamknięte sklepy, brak żywności, wstrzymanie pensji i wypłat z kont bankowych, wysiedlanie z mieszkań).
- Cezary aktywnie uczestniczy w rewolucyjnych wiecach, mityngach i egzekucjach, prowadzi też dyskusje światopoglądowe z matką, która nie wierzy w sprawiedliwość zasad rewolucji.
- W nocy Jadwiga przezornie przenosi część majątku z piwnicy do skrytki za miastem.
- Po ukazaniu się dektretu komisarskiego Cezary zgłasza władzom rodzinny majątek ukryty w piwnicy, który natychmiast zostaje zarekwirowany.
- Jadwiga urządza wyprawy za miasto w celu zdobycia zapasów żywności dla syna.
- Mieszkania Baryków zostaje zarekwirowane, a matka i syn przeniesieni do najmniejszego pokoju.
- Cezary dostrzega chorobliwe zmiany w wyglądzie matki (40-latka wygląda na 60-latkę) i odkrywa jej poświęcenie - zaczyna ją doceniać, pomagać, wspierać.
- Matka i syn chodzą do portu, oczekując statków z Astrachania, ale przybywają nimi głównie uciekinierzy z Rosji.
- Jadwiga udziela noclegu zbiegłym arystokratkom (księżnej Szczerbatow-Mamajew i jej czterem córkom). W nocy w mieszkaniu odbywa się rewizja, w wyniku której odkryto klejnoty księżnej, więc Barykowie trafiają na listę podejrzanych, a rodzina księżnej do więzienia.
- Jadwigę wyśledzono przy próbie wydobycia części skarbu ze skrytki za miastem. Zostaje skierowana do robót publicznych w porcie. Po krótkim pobycie w szpitalu wraca do tych robót, ale wkrótce umiera z wyczerpania.
- Cezary chowa matkę na katolickim cmentarzu. Dostrzega, że ktoś zdarł jej za palca ślubną obrączkę razem ze skórą.
- Cezary dostaje informację od władz, że major Baryka zdradził Rosję, przystając do polskich legionów.
- Cezary tęskni za matką, często odwiedza ją na cmentarzu i rozmawia z nią.
- W marcu 1918 r. Ormianie wzywają do Baku cztery pułki ormiańsko-gruzińskie oraz artylerię, piechotę i kawalerię angielską (2 tys. ludzi) w celu rozprawienia się z ludnością tatarską
- Od marca do września Ormianie palą meczety z tatarskimi kobietami i dziećmi i urządzają pogrom Tatarów.
- Tatarzy jadą po pomoc do kalifa ze Stambułu i trzy dywizje armii tureckiej pod wodzą Nuri-Paszy idą na Baku, wyrzynając po drodze mieszkańców ormiańskich wiosek.
- W obleganym Baku przymusowo wciela się do wojska 30 tys. cywilów, w tym Cezarego. Miasto jest w ruinie, ludność kryje się po piwnicach. Tatarzy i Ormianie wyrzynają się nawzajem.
- We wrześniu armia ormiańska i i część posterunkow angielskich wycofują się z miasta, wojska tureckie zajmują Baku i zabijają ośmiuset poddających się żołnierzy angielskich.
- W ciągu czterech dni Tatarzy mordują ponad 70 tysięcy Ormian, Rosjan i wszytkich podejrzanych o sprzyjanie Ormianom. Przez ulice płynie rzeka krwi.
- Cezary uchodzi z życiem dzięki legitymacji otrzymanej kiedyś od konsula "Państwa Polskiego" głoszącej, że jest obywatelem jakiegoś "Lechistanu".
- Cezary zostaje zmuszony do przewożenia i usuwania zwłok pomordowanych. Do głębokich refleksji skłania go widok ciała pięknej Ormianki.
- Cezary pracuje z innymi przy spychaniu ziemi na tysiące zwłok zrzuconych do głębokiego rowu na obrzeżach miasta.
- W gromadzie żebraków Cezary zauważa dziwnego człowieka, który cicho śpiewa jego imię. Rozpoznaje w nim swojego ojca.
- Na mocy Traktatu Wersalskiego Turcja wycofuje się z Baku i okolicy - powstaje wolny kraj Azerbejdżan, który jednak wkrótce dostanie się pod władzę bolszewików.
- Cezary z ojcem zbierają fundusze na wyjazd do Polski. Seweryn wskutek przeżyć wojennych jest ciężko chory.
- Zimą wyruszają statkiem do Carycyna, a stamtad koleją (wagonem towarowym) na północ, do Moskwy. Po drodze, żeby zachęcić syna do powrotu do Polski, ojciec opowiada mu historię inżyniera Baryki, jego huty szkła i idei szklanych domów dla zwykłych ludzi.
- W Moskwie odbierają od Bogumiła Jastruna depozyt - walizkę Baryki zawierającą bieliznę, przybory toaletowe, leki oraz rodową pamiatkę - pamiętnik z powstania.
- Kolejny etap podróży odbywa się eszelonem do Charkowa. Po drodze pociąg często staje pod pretekstem naprawy - w ten sposob maszynista wyłudza od pasażerów pieniądze i wartościowe przedmioty. Ostatnie dziesięć wiorst Barykowie pokonuja piechotą.
- W Charkowie walizkę z całym dobytkiem (w tym dokumentami) oddają do przechowalni i załatwiaja kwaterę u krawca w oczekiwaniu na kolejny pociąg. Walizka ginie w przechowalni.
- Oczekiwanie na pociąg przedłuża się do kilku tygodni, Barykowie próbują przetrwać, najmując się do różnych prac, choroba Seweryna się pogłębia.
- Cezary uczestniczy w wiecach i mityngach, marząc o pozostaniu w Rosji, ale nie może opuścić chorego ojca.
- Przybywa wyczekiwany pociąg, ale nie ma w nim miejsc, a wszystkie wagony są pozamykane. Przewodnik pociągu, inżynier Białynia, okazuje się znajomym Seweryna, ale boi się konsekwencji za przyjęcie nadprogramowych pasażerów. Barykom pomaga nieznajomy pasażer, "wysoki, czarny jegomość", który umieszcza ich w wagonie towarowym pod stertą kożuchów.
- Nieznajomy mężczyzna na postojach przynosi Barykom pozywienie i gorącą wodę.
- Przeczuwając nadchodzącą śmierć, ojciec prosi syna, aby skontaktował się w Warszawie z Szymonem Gajowcem - dawnym przyjacielem jego i matki.
- Seweryn Baryka umiera, a jego ciało zostaje przeniesione do pobliskiego miasteczka, gdzie ma być pochowane w pobliżu kościoła. "Czarny jegomość" okazuje się być księdzem.
- Pociąg jeszcze długo się wlecze, nim o przedwiośniu dociera do granic Polski. Cezary przkracza granicę wyposażony w cudze dokumenty podsunięte mu przez inzyniera Białynię. Na widok ubogiego żydowskiego miasteczka przeżywa ogromne rozczarowanie.
- W Warszawie Cezary rozpoczyna studia medyczne. Utrzymuje się dzięki pomocy Szymona Gajowca, który daje mu pracę w swoim biurze i załatwia korzystne korepetycje rosyjskiego.
- Gajowiec opowiada Cezaremu historię swojej platonicznej miłości do jego matki.
- Wybucha wojna posko - bolszewicka (ofensywa w kwietniu 1919) i Cezary wstępuje do wojska mimo rozterek moralnych.
- Na przedmieściach Pragi, w drodze do Radzymina, Cezary obserwuje kolumnę jeńców bolszewickich i reakcję grubej warszawianki, ktora wyraża nienawiść, pogardę i ...litość.
- Wojska polskie idą za nieprzyjacielem na wschód, mijając po drodze ślady rabunków, rzezi i gwałtów.
- Cezary zaprzyjaźnia się z Hipolitem Wielosławskim, również studentem uniwersytetu, podobno magnatem, i ratuje go od śmierci w okolicach Łysowa pod Łosicami.
- Jesienią 1920r. wojna dobiega końca. Studentów zdemobilizowano w pierwszej kolejności. Hipolit zaprasza Cezarego do rodzinnego majątku w Nawłoci pod Częstochową.
- Do Nawłoci przybywają wieczorem (listopad) po pokonaniu czterokonnym powozem drogi od stacji kolejowej. Serdeczne powitanie, obficie zastawiony stół i familiarne stosunki państwa ze służbą przypominają Cezaremu atmosferę miłości i bezpieczeństwa.rodzinnego domu. Na nocleg w pokoju gościnnym w "Ariance" odprowadza go Karolina Szarłatowiczówna.
- Rano Cezary zwiedza obejście dworku, bardzo podobne do Soplicowa. Spotyka go też seria zabawnych wydarzeń: najpierw widzi jakąś pensjonarkę uciekającą w popłochu przed perliczką, potem obserwuje Karolinę w bieliźnie tańczącą dla rozgrzewki przed kominkiem.
- Podczas przejażdżki linijką Hipolit i Cezary spotykają piękną Laurę Kościeniecką, której towarzyszy narzeczony, Barwicki. Kobieta zaprasza ich na śniadanie do swego dworku w Leńcu.
- Po powrocie przyjaciele poznają Wandę Okszyńską brawurowo grającą na fortepianie poloneza a-dur Chopina. Cezary gra z nią na cztery ręce "Tańce węgierskie" Liszta.
- Podczas wycieczki po okolicy Karolina przeżywa kolejną ośmieszającą przygodę - razem z księdzem Nastkiem spadają z siedzenia w tył bryczki, ukazując światu spodnią bieliznę.
- Podczas wycieczki odwiedzają folwark Chłodek administrowany przez ekonoma Gruboszewskiego. Nad stawem Cezary opowiada Karolinie historię swojego życia. Teraz pragnie zamieszkać w Chłodku i pracować jako pisarz prewentowy.
- Dni w Nawłoci upływają na jedzeniu, rozrywkach i spaniu do późna. Podczas segregowania jabłek na strychu Cezary pozwala sobie na śmiałe zachowanie wobec Karoliny.
- Laura Kościeniecka organizuje piknik w Odolanach w celu zebrania funduszy na protezy dla kalek wojennych. Pomagają jej Barwicki, Cezary i Hipolit. Wielosławski ofiarowuje przyjacielowi frak z dodatkami, a Karolina dostarcza wszystko do jego pokoju. Cezary zwabia dziewczynę do siebie i z wdzięczności tańczy z nią, a potem całuje. Przez dziurkę od klucza podgląda ich Wanda, śmiertelnie zakochana w Baryce.
- Pewnego wieczoru Laura odwozi karetą Cezarego z Odolan do Nawłoci, a gdy ten obsypuje ją pocałunkami, kobieta je odwzajemnia. Wkrótce zaprasza mężczyznę na nocną schadzkę do Leńca.
- Na balu Cezary prosi do tańca Karolinę, tylko po to, by zza jej ramienia podziwiać Laurę. Wanda zaczyna nienawidzieć rywalkę i postanawia się zemścić. Baryka tańczy ze wszystkimi paniami, by móc w końcu zbliżyć się do ukochanej i usłyszeć miłosne wyznania.
- Na polecenie pani Wielosławskiej Wanda daje koncert fortepianowy. W tym czasie Laura i Cezary wymykają się z sali do ogrodu. Karolina odkrywa, że Baryka kocha inną, a z nią się tylko zabawiał.
- Na prośbę księdza Nastka Cezary z Karoliną tańczą ognistego kozaka, co utwierdza Wandę w przekonaniu, że tych dwoje ma romans.
- Bal kończy się zbiorowym pijaństwem, a rano ksiądz Anastazy z Cezarym wracają powozem do Nawłoci.
- W kolejnych dniach romans Laury i Cezarego się rozwija, ale dostrzega go tylko Karolina. Panna Wanda podczas wspólnej gry na fortepianie kurczowo łapie Barykę za rękę, ale ten studzi miłosne zapały stwierdzeniem, że widział jej ucieczkę przed perliczką.
- Pod koniec listopada dochodzi do tragedii: Karolina zostaje otruta i umiera w męczarniach. W godzinie śmierci ksiądz Anastazy, który podczas spowiedzi poznał tajemnicę dziewczyny, udziela jej ślubu z Cezarym. Śledztwo wykazuje, że Karolina piła wodę z sokiem porzeczkowym i cukrem, a napój podała jej Wanda. Później jest podejrzana o otrucie kobiety strychniną i aresztowana, ale z braku dowodów wypuszczono ja na wolność.
- Śmierć Karoliny nie robi wrażenia na Cezarym, który wskutek własnych przeżyć zobojętniał na podobne sytuacje. Nadal spotyka się Laurą, a jego namiętność rośnie. Tuż przed Bożym Narodzeniem Barwicki nakrywa go w bibliotece i rywale wdają się w bójkę. Laura wypiera się przed narzeczonym romansu z Cezarym i nakazuje mu opuszczenie domu, a rozwścieczony mężczyzna przed wyjściem uderza ją w twarz szpicrutą.
- Cezary błąka się po okolicy, nocuje w stogu i przeżywa swoje zerwanie z Laurą, która zamknęła przed nim drzwi swego domu. Trafia na wiejski cmentarz i przy grobowcu Wielosławskich, gdzie pochowano Karolinę, spotyka księdza Nastka, ale odmawia spowiedzi i nie chce przyznać, że przyczynił się do śmierci dziewczyny.
- Hipolit wypytuje Cezarego o jego problemy, ale ten sygeruje tylko, że chodzi o kobietę. Prosi przyjaciela, by pozwolił mu zamieszkać przez parę tygodni w Chłodku. Wielosławski mówi z żalem o planach rodziny - zamierzali ofiarować Karusi w posagu Chłodek i wydać ją za Barykę.
- Nazajutrz Cezary przenosi się do Chłodka i zajmuje jeden z dwóch pokoi ekonoma Gruboszewskiego, który podejrzewa go o szpiegowanie dla dziedzica.
- Pobyt w Chłodku trwa dwa tygodnie. Cezary zapoznaje się z ciężkim losem komorników oraz starców i wszelkiej biedoty. Kiedy Hipolit przywozi mu wiadomość, że Laura wyszła za mąż za Barwickiego, Baryka decyduje się wrócić do Warszawy.
- Cezary wraca na medycynę i zamieszkuje w brudnym i śmierdzącym pokoju przy ul Miłej jako współlokator Buławnika. Utrzymuje się z pieniędzy po sprzedaży fraka. Kiedy kapitał się kończy, musi znowu skorzystać z pomocy Gajowca.
- Gajowiec opowiada Baryce o swoich przewodnikach duchowych, których portrety powiesił na ścianie. To przyrodnik i felietonista Marian Bohusz, historyk Stanisław Krzemiński oraz filozof, socjolog i psycholog Edward Abramowski.
- Cezary codziennie przechodzi przez dzielnicę żydowską i snuje refleksje na temat nędzy i próżniactwa większości Żydów.
- Gajowiec pisze książkę o wolnej Polsce, kraju zepsutym i okradzionym przez najeźdźców, pełnym ciemnoty, brudu, lenistwa itp. Oddaje Cezaremu część swojej pensji za pomoc w zbieraniu materiałów.
- Gajowiec jest również mistykiem i wierzy w cuda dotyczące Polski oraz w siłę modlitwy. Marzy o wprowadzeniu polskiej waluty o nazwie "złoty". Cezary sceptycznie odnosi się do jego opowieści, widząc sińce i guzy zadane przez nową władzę, która usilowała być mocną, nie słabszą od władzy zaborców.
- Cezary poznaje Antoniego Lulka, schorowanego starszego komunistę, który dyskutuje z nim o cierpieniach uciemiężonej biedoty i żywi wrogość do nowo powstałej Rzeczypospolitej Polskiej. Poniża on ideę kultu narodowości, za jedyną granicę w świecie uznając tę, która dzieli robotników od burżuazji. Baryka nie jest tak radykalny, bo widział ludzi całujących z płaczem słupy graniczne.
- Pewnego dnia Lulek wprowadza Cezarego na tajną konferencję partyjną odbywającą się w biurze Polexu. Za stołem prezydialnym zasiada kobieta (towarzyszka Karyla - lekarka) i sześciu mężczyzn, m.in. towarzysz Mirosław - Rusin,
- Z okien kawiarni Cezary obserwuje posterunkowego patrolującego ulicę, Żyda pchającego ciężki wózek, dzieci zbierające miał węglowy, i rozmyśla o tym, co usłyszał na zebraniu.
- Cezary mówi Gajowcowi, że wraca z zebrania komunistów. Panowie rozpoczynają dyskusję światopoglądową.
- Pozytywistyczna wizja Gajowca to przede wszystkim utrzymanie granic odrodzonego państwa, w których kiedyś powstaną stany zjednoczone, wolne i równe, złożone z ludów polskich, ruskich i litewskich.
- W pierwszej połowie marca Cezary otrzymuje list od Laury z prośbą o spotkanie w Ogrodzie Saskim. Kobieta wciąż go kocha i cierpi z powodu rozstania, do którego sam doprowadził. Aby uratować swoją opinię, musiała wyjść za mąż za Barwickiego. Ceary liczy na kontynuację romansu, ale Laura nie ma zamiaru łamać słowa danego mężowi. Teraz chce tylko ostatni raz spojrzeć na jedyną miłość swego życia. Wzburzony Cezary odchodzi bez słowa.
- W pierwszy dzień przedwiośnia w stronę Belwederu idzie wielka manifestacja robotnicza zorganizowana przez kierownictwo partii jako wyraz solidarności dla robotników pewnej fabryki. Zbuntowali się oni przeciw właścicielowi, zażądali podwyżki, a nastepnie przejęli fabrykę, która z kolei została otoczona przez kordon policji.
- W pierwszym szeregu idą pod rękę ideowcy, między innymi Lulek i Baryka ubrany w mundur i czapkę żołnierską. Naprzeciw nich konna policja oddział piechoty.
- Baryka wyszedł z szeregu robotników i parł oddzielnie, wprost na ten szary tłum żołnierzy - na czele zbiedzonego tłumu.
- Utopijna koncepcja "szklanych domów". (Seweryn Baryka)
- Pozytywistyczna koncepcja utrzymania państwowości i stopniowego wprowadzania reform: walutowej, agrarnej, szkolnictwa, zdrowia, armii. (Szymon Gajowiec)
- Komunistyczna koncepcja zakłada zniszczenie burżuazji i arystokracji, oddanie władzy robotnikom, równość klas społecznych i bezpaństwowość. (Antoni Lulek)
- Przedwiośnie w przyrodzie to pora roku przed wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, ale jednocześnie jest jeszcze szare, brudne, błotniste. Kluczowe wydarzenia w życiu Cezarego dzieją się właśnie o przedwiośniu:
- Cezary idzie samotnie naprzeciw oddziałom policji (ostatnia scena)
- Przedwiośnie w przenośni oznacza początek czegoś, zaranie, powijaki, pierwsze próby, okres przed rozkwitem itp.
- Tytuł "Przedwiośnie" w powieści ma znaczenie symboliczne, bo dotyczy okresu w Polsce tuż po odzyskaniu niepodległości, kiedy wszystko jest zniszczone, zrujnowane, zaniedbane, a jednocześnie czekające na rozkwit.
- Co Cezary robi w pierwszym szeregu manifestacji, wśród działaczy komunistycznych, pod rękę z Lulkiem? Przecież wykpił na zebraniu ich ideologię i został potraktowany jak wróg klasowy.
- Dlaczego jest w mundurze wojskowym, budząc tym zainteresowanie policji? Przecież to wyraźny sygnał, że walczył z bolszewikami w 1920r. więc jest antykomunistą.
- Dlaczego odłącza się od manifestacji i idzie sam na kordon policji? Czyżby chciał podkreślić, że on tu indywidualnie, a nie jako działacz rewolucyjny? A może po prostu idzie na pewną śmierć, bo tuż przedtem ostatecznie rozstał się z Laurą, więc kierują nim emocje silniejsze niz instynkt przetrwania.
- Dlaczego zatem autor podkreśla, że Cezary idzie oddzielnie, ale na czele zbiedzonego tłumu? W takim kontekście wygląda przecież jak ich przywódca, rzecznik, przedstawiciel, delegat itp.