niedziela, 15 grudnia 2013

Nieszczęsne słówko BYNAJMNIEJ


   Nieszczęsne słówko "bynajmniej" jest chyba powodem największego zamieszania w języku polskim, a to prawdopodobnie za sprawą brzmieniowego podobieństwa do wyrazu "przynajmniej". Spora liczba Polaków, szczególnie na Pomorzu, beztrosko używa tych słów wymiennie, nie bacząc na ich różne znaczenie, a przy okazji dowodząc, no cóż... chyba przede wszystkim braku oczytania. Nie dyskwalifikuje to ich bynajmniej jako dobrych obywateli, rodziców, pracowników, przyjaciół itp., ale jednak może wywołać krótką myśl: Przynajmniej raz mógłbyś zajrzeć do słownika.  
        
     Nawiasem mówiąc, słowo "bynajmniej" zagnieździło się w literackim języku kaszubskim właśnie jako synonim słowa "przynajmniej": Choc tu je casno, ale bënômni cepło. (Chociaż jest tu ciasno, ale przynajmniej ciepło. E. Gołąbk, Kaszëbsczi słowôrz normatiwny, Gdańsk 2005, s. 24). Może właśnie stąd się biorą błędy językowe Pomorzan?
        
       Przyjrzyjmy się zatem znaczeniu obu słów.

BYNAJMNIEJ 
Ten wyraz to partykuła przecząca o znaczeniu: wcale, zupełnie, ani trochę, w żadnym wypadku, skądże  i możemy go używać na kilka sposobów:
  • jako podkreślenie przeczenia np. Nie jest to bynajmniej zadanie łatwe, trzeba się będzie postarać.
  • w funkcji wykrzyknika przeczącego będącego wyraźnym odrzuceniem sugestii zawartej w pytaniu, np. - Wybierasz się gdzieś wieczorem? - Bynajmniej, chcę się wreszcie wyspać.
  • jako wzmocnienie przeczenia zawartego we wcześniejszej wypowiedzi, np. Nie uczył się wcale do egzaminu. Bynajmniej, przez całą noc czytał "Grę o tron".


PRZYNAJMNIEJ
Ten wyraz z kolei to partykuła wzmacniająca, wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania zakres czegoś lub informująca, że ten zakres może być większy. Jej synonimy (wyrazy bliskoznaczne) to: minimum, bodaj, chociaż, choćby, choć, co najmniej, ponad, powyżej, więcej niż, z górą
  • Poczekaj przynajmniej (chociaż, minimum) trzy minuty, aż herbata się zaparzy. Daj mi przynajmniej (choć, bodaj) odrobinę nadziei. 
  • Wyjechał przynajmniej (co najmniej, więcej niż) na pół roku. Ten wykład potrwa przynajmniej (z górą, powyżej) godzinę.

    Podsumowując krótko i pobieżnie: 

Wyrazu "bynajmniej" śmiało używamy,
Tylko jeśli czemuś twardo zaprzeczamy. 

   Znakomity przykład właściwego i niewłaściwego użycia nieszczęsnej partykuły dał Wojciech Młynarski w swojej piosence zatytułowanej właśnie "Bynajmniej". Przy okazji też dał do zrozumienia, że brak ogłady językowej może czasem zdyskwalifikować człowieka już na starcie, a szkoda...

    Poniżej macie piękny liryczno-filozoficzno-gramatyczny tekst piosenki, a jeśli komuś nie chce się czytać, tutaj jest link do oryginalnego wykonania. 

Trudno nie wspomnieć w opowiadaniu
Choćby najbardziej pobieżnym,
Że się spotkali pan ten i pani
W pociągu dalekobieżnym.
Ona - na pozór duży intelekt,
On - jakby trochę mniej,
Ona z tych, co to pragną zbyt wiele,
On szeptał jej:

Za kim to, choć go wcześniej nie znałem,
Przez ciasny peron się przepychałem?
Za Panią, bynajmniej za Panią...
Przez kogo płonę i zbaczam z trasy,
Czyniąc dopłatę do pierwszej klasy?
Przez Panią, bynajmniej przez Panią!
Byłem jak wagon na ślepym torze,
Pani zaś cichą stać mi się może
Przystanią, bynajmniej, przystanią...
Mówię, jak czuję, mówię, jak muszę,
Gdzie Pani każe - tam z chęcią ruszę
Za Panią, bynajmniej za Panią!

Ta pani tego pana niszczyła
Przez cztery stacje co najmniej,
Zwłaszcza złośliwie zaś wyszydziła
Użycie słowa "bynajmniej".
A on - cóż, w końcu nie był zbyt tępy,
Cokolwiek przygasł - to fakt,
Jednak ogromne zrobił postępy,
Mówiąc jej tak:

Człowiek czasami serce otworzy.
Kto go wysłucha? Kto mu pomoże?
Nie pani, bynajmniej nie pani...
I kto, nie patrząc na tę zdania składnię,
Dojrzy, co człowiek ma w sercu na dnie?
Nie pani, bynajmniej nie pani...
Dla pani, proszę pani, wszystko jest proste:
Myśli są trzeźwe, słowa są ostre
I ranią, cholernie mnie ranią!
I wiem, że jeśli szczęście dogonię,
W cichej przystani kiedyś się schronię,
To nie z panią, bynajmniej nie z panią!

Trudno nie wspomnieć w opowiadaniu,
Które jest prawie skończone,
Że gdy rozstali się ten pan z panią,
Szedłem za nimi peronem.
I wówczas - tego, co się zatliło
I uleciało w dal,
Przez małą chwilę mi się zrobiło
Bynajmniej żal...

poniedziałek, 4 listopada 2013

Mamy rok dwa tysiące trzynasty!

  

   Ja rozumiem, że żywy język się zmienia, ewoluuje, wprowadza nowe wyrazy, dopuszcza pewne normy, które niegdyś były absolutnie zakazane. Ale pojąć nie mogę, jak to się dzieje, że ludzie na świeczniku, którzy są swoistym wzorcem dla mas: dziennikarze, literaci, politycy, aktorzy, nauczyciele - popełniają oczywiste błędy językowe wynikające z nieznajomości podstawowych zasad gramatyki języka polskiego. Tym bardziej, że temat poruszony poniżej jest wałkowany na wszelkie możliwe sposoby już od czternastu lat, choćby przez wspaniałego Jana Miodka!

   Chodzi o nieszczęsny rok DWUTYSIĘCZNY i jego gramatyczne konsekwencje. Mieliśmy go tylko raz - prawie czternaście lat temu. Chyba pamiętacie, jakie boje się toczyły o to, czy ten rok zamyka stare, czy otwiera nowe tysiąclecie. Rok tysięczny znamy tylko z historii, roku trzytysięcznego nie doczeka żadne z nas, możemy co najwyżej wyobrazić sobie tę odległą przyszłość. Może już zasiedlimy inne planety?

    Zapamiętajmy: Obecnie mamy rok DWA TYSIĄCE TRZYNASTY. Nazwa ta wyrażona jest liczebnikiem porządkowym odpowiadającym na pytanie który z kolei? W liczebnikach porządkowych złożonych (czyli mówiąc prościej: wielocyfrowych) odmieniają się tylko wyrazy nazywające dziesiątki i jedności. Kiedy w miejscu dziesiątek i jedności są zera, można odmieniać setki a w następnej kolejności tysiące, stąd rok tysiąc dziewięćsetny czy dwutysięczny. Jeżeli jednak zaczęło się nowe tysiąclecie i na miejscu zera pojawiła się jedynka, natychmiast wracamy do powyższej zasady i mówimy już o roku DWA TYSIĄCE PIERWSZYM, drugim, trzecim i tak aż do dwa tysiące dziewięćset dziewięćdziesiątego dziewiątego. Skąd zatem nieszczęsny "dwutysięczny trzynasty"?  Pewnie na zasadzie przyzwyczajenia. Tak często mówiliśmy o roku dwutysięcznym, że weszło nam to w krew. Ale nie trwajmy w błędzie! Nikt zdrowy na rozumie w poprzednim tysiącleciu nie oznajmiał przecież światu, że urodził się np. w roku "tysięcznym dziewięćsetnym siedemdziesiątym szóstym"!!! Zatem tak jak mówiliśmy o roku tysiąc dziewięćset którymś, tak i teraz powinniśmy mówić o roku dwa tysiące którymś.

      Wiele razy widziałam w TV wypowiedzi znanych osób popełniających ów popularny błąd językowy. Do tego posta skłoniła mnie jednak telenowela "Klan", którą czasem oglądam nie tyle z upodobaniem, ile dla uzyskania informacji, jakie tematy są aktualnie na topie, boć to przecież film o ambicjach społecznych. Jedną z bohaterek jest niejaka Elżbieta Chojnicka, grana przez Barbarę Bursztynowicz. Charakteryzuje się wiecznym wyrazem cierpienia na przedwcześnie postarzałej twarzy, ostatnio doszło do tego nieustające tłumione łkanie i podkrążone oczy, a jakby tego było mało - twórcy zafundowali jej ciężkie przeziębienie z suchotniczym kaszlem, maligną i siódmymi potami. Masakra! Całe wynagrodzenie aktorka prawdopodobnie przeznacza na głęboką psychoterapię. Ale jej bohaterka jest osobą z wyższym wykształceniem, podkreśla na każdym kroku rangę nauki, a do tego ma spory talent literacki! I to właśnie ona wydusiła przez rzęsiste łzy, że jej serialowa córka zaginęła w roku "dwutysięcznym dziesiątym". Brawa dla pana Wojciecha Wareckiego z ekipą (autorzy scenariusza), brawa dla korektora, brawa dla odtwórczyni roli!!! No po prostu - czapki z głów!

        Na koniec krótkie zestawienie dla lepszego zapamiętania:

1000 r. - rok tysięczny
1001 r. - rok tysiąc pierwszy
1025 r. - rok tysiąc dwudziesty piąty
1700 r. - rok tysiąc siedemsetny
1966 r. - rok tysiąc dziewięćset sześćdziesiąty szósty
2000 r. - rok dwutysięczny
2001 r. - rok dwa tysiące pierwszy
2013 r. - rok dwa tysiące trzynasty

wtorek, 4 czerwca 2013

Lektury szkoły podstawowej - klasy IV-VI


Tu znajduje się lista lektur dla uczniów podstawówki. Pod kierunkiem nauczyciela należy wybrane z nich przeczytać przez trzy lata. Na pewno wszystkie są w szkolnej bibliotece, choć z tymi podkreślonymi może nie być łatwo. Podlinkowane opracowania ułatwią wam zrozumienie treści i problematyki utworów. Polecam je też Waszym rodzicom, którzy chętnie pomogą Wam przygotować się do lekcji na szóstkę :-) 

LEKTURY KLASY IV-VI

Teksty kultury poznawane w całości – nie mniej niż 4 pozycje książkowe w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości:

1. Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród  [opracowanie]
2. Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa [opracowanie]
3. Carlo Collodi - Pinokio [opracowanie]
4. Roald Dahl - Charlie i fabryka czekolady [opracowanie]
5. Antonina Domańska - Historia żółtej ciżemki [tekst] [opracowanie]
6. Irena Jurgielewiczowi - Ten obcy [opracowanie]
7. Stanisław Lem - Bajki robotów [opracowanie]
8. Clive Staples Lewis - Lew, Czarownica i stara szafa [tekst] [opracowanie]
9. Astrid Lindgren - Bracia Lwie Serce [opracowanie]
10. Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy  [tekst] [opracowanie]
11. Aleksander Minkowski - Dolina Światła
12. Ferenc Molnár - Chłopcy z Placu Broni [opracowanie]
13. Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza [opracowanie]
14. Edmund Niziurski - wybrana powieść np. Sposób na Alcybiadesa [opracowanie]
15. Joanna Olech - Dynastia Miziołków [opracowanie]
16. Joanna Onichimowska – wybrana powieść (np. Duch starej kamienicy, Daleki rejs)
17. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań z dowolnego tomu) [opracowanie]
18. Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy [tekst] [opracowanie] [ciekawostki z Wikipedii] [info o Mahdim]
19. Alfred Szklarski - wybrana powieść  np. Tomek w krainie kangurów  [tekst] [opracowanie]
20. Dorota Terakowska - Władca Lewawu
21. Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera [tekst] [opracowanie]
22. John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem [tekst] [opracowanie]
23. Juliusz Verne - W 80 dni dookoła świata [opracowanie]
24. Moony Wicher - Dziewczynka z szóstego księżyca
25. Wybór mitów greckich [opracowanie], baśni np. [tekst-Baśnie Andersena] [tekst-Baśnie braci Grimm] i legend np. [tekst - Artur Oppman-Legendy warszawskie]
26. Wybór kolęd [teksty]
27. Wybór pieśni patriotycznych np. [tekst-Maria Konopnicka - Rota] [tekst-Józef Wybicki - Mazurek Dąbrowskiego]
28. Wybór poezji, w tym utwory dla dzieci i młodzieży
29. Film i widowisko teatralne z repertuaru dziecięcego
30. Wybrane programy telewizyjne


Lektury gimnazjum - klasy I-III

Wykaz lektur obowiązujących w roku szkolnym 2012/2013, na bieżąco aktualizowany. Warto lekturę wypożyczyć, żeby nie zapomnieć, jak wygląda prawdziwa książka. Macie tu jednak linki do niektórych tekstów oraz opracowań znajdujących się na popularnych serwisach: Biblioteka Wirtualna, Wikipedia, Ostatni dzwonek, klp i inne. Korzystając z tego ułatwienia, oszczędzicie wiele czasu. To materiał podany na tacy - kto nie potrafi z niego skorzystać, jest albo patentowanym leniem, albo umysłowym pustakiem, a za takich ja nie biorę odpowiedzialności. 
Aha, nie kopiujcie treści "żywcem" - nauczyciele też korzystają z tych stron ;-)

I: TEKSTY POZNAWANE W CAŁOŚCI: musi ich być przynajmniej 5 w roku, przy czym te oznaczone na czerwono - trzeba poznać koniecznie!!! 

1. Jan Kochanowski - fraszki [teksty][opracowanie], tren V, VII, VIII [teksty] [opracowanie]
2. William Szekspir - Romeo i Julia [tekst] [opracowanie]
3. Molier - Świętoszek [tekst] [opracowanie] / Skąpiec [tekst] [opracowanie]
4. Ignacy Krasicki - wybrane bajki [teksty] [opracowanie]
5. Aleksander Fredro - Zemsta [tekst] [opracowanie]
6. Adam Mickiewicz - ballada [teksty] [opracowanie], Dziady II [tekst] [opracowanie], Reduta Ordona [tekst] [opracowanie]
7. Bolesław Prus - wybrana nowela [teksty] [opracowanie] / Eliza Orzeszkowa - wybrana nowela  [opracowanie
8. Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść historyczna (np. Quo vadis [tekst][opracowanie] / Krzyżacy [tekst] [opracowanie] / Potop [tekst] [opracowanie
9. Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec [opracowanie] / Arkady Fiedler - Dywizjon 303 [opracowanie]
10. Antoine de Saint Exupéry - Mały Książę [tekst] [opracowanie]
11. Stanisław Lem - wybrane opowiadanie np.  [Maszyna Trurla - tekst]
12. Sławomir Mrożek - wybrane opowiadanie [Wesele w Atomicach - opracowanie]
13. obyczajowa powieść młodzieżowa - (np. Małgorzata Musierowicz - Opium w rosole [opracowanie], Dorota Terakowska [o jej książkachlub inne powieści współczesnych autorów podejmujące problematykę dojrzewania)
14. powieść przygodowa
15. utwór fantasy - (np. Ursuli Le Guin, Johna Ronalda Reuela Tolkiena - [Hobbit - tekst] [opracowanie], Andrzeja Sapkowskiego)
16. utwór detektywistyczny - (np. Arthur Conan Doyle - [Pies Baskerville'ów - tekst] /Agata Christie)
17. opowiadanie z literatury światowej XX w. (inne niż wskazane wyżej, np. Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze [opracowanie]
18. powieść współczesna z literatury polskiej i światowej (inna niż wskazana wyżej)
19. inne pozycje książkowe wskazane przez nauczyciela lub zaproponowane przez uczniów (przynajmniej jedna rocznie).
20. utwór podejmujący problematykę Holokaustu (np.wybrane opowiadanie Idy Fink [opracowanie])
21. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybrane wiersze [opracowanie]
22. Kazimierz Wierzyński - wybrane wiersze [opracowanie]
23. Julian Tuwim - wybrane wiersze  [opracowanie]
24. Czesław Miłosz - wybrane wiersze [opracowanie]
25. ks. Jan Twardowski - wybrane wiersze [opracowanie]
26. Wisława Szymborska - wybrane wiersze [opracowanie]
27. Zbigniew Herbert - wybrane wiersze [opracowanie]
28. Konstanty Ildefons Gałczyński – wybrane utwory [opracowanie]

II. TEKSTY POZNAWANE W CAŁOŚCI  LUB W CZĘŚCI (decyzja należy do nauczyciela):

1. Homer - Iliada [tekst] [opracowanie] i Odyseja [opracowanie] / Jan Parandowski - Przygody Odyseusza 
2. Pieśń o Rolandzie [tekst] [opracowanie]
3. Juliusz Słowacki - Balladyna [tekst] [opracowanie]
4. Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego [opracowanie]
5. Ryszard Kapuściński [o autorze] - wybrany utwór
6.Biblia (opis stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, przypowieść ewangeliczna, Hymn św. Pawła o miłości) [opracowanie] 
7. wybrane mity greckie [opracowanie]

III. WYBÓR PUBLICYSTYKI z prasy i innych środków społecznego przekazu; wybrany komiks;
wybrane programy telewizyjne.

środa, 29 maja 2013

Opracowania lektur do matury

Tu znajdziecie pierwszą pomoc przy omawianiu przeczytanej, mam nadzieję, lektury. Linki do opracowań pochodzą z popularnych serwisów: ostatni dzwonek. bryk, klp i Wikipedia. Z Wikipedii pochodzą też życiorysy twórców. Tylko nie powielajcie treści jako własnej, bo po pierwsze - ochrona praw autorskich, a po drugie - poloniści też znają te strony.

Przypominam, że granice epok podane są w przybliżeniu.

1. Antyk  (IX w. p.n.e. - V w. n.e.)
Uwaga! Obowiązuje znajomość kontekstów biblijnych i mitologicznych.

2. Średniowiecze (V - XV w.)
3. Renesans (XVI w.)
  • Jan Kochanowski (1530-1584) [życiorys] - fraszki, pieśni - [opracowanie]: Czego chcesz od nas, Panie; Chcemy sobie być radzi, Miło szaleć, kiedy czas po temu, Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony, Jest kto, co by wzgardziwszy..., Na lipę, O żywocie ludzkim, Na dom w Czarnolesie, Do gór i lasów, Na swoje księgi, Do fraszek, Raki, O kaznodziei, O miłości, O doktorze Hiszpanie, Pieśń świętojańska o Sobótce, Pieśń o spustoszeniu Podola, Treny (I, IV, VII-XI, XVIII, XIX)  
  • Wiliam Shakespeare (1564-1616) [życiorys] - Makbet [opracowanie]
4. Barok (XVII w.)
5. Oświecenie (XVIII w.) 
  • Ignacy Krasicki (1735-1801) [życiorys] - satyry i bajki [opracowanie]:  Do króla, Pijaństwo, Żona modna, Hymn do miłości ojczyzny, Wstęp do bajek, Kruk i lis, Jagnię i wilcy, Szczur i kot, Filozof, Malarze, Dewotka, Ptaszki w klatce  
6. Romantyzm ( I poł. XIX w.)
  • Johann Wolfgang Goethe (1749-1832)  [życiorys] - Faust [opracowanie],  Cierpienia młodego Wertera  [opracowanie]
  • Adam Mickiewicz (1798-1855) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Oda do młodości, Pierwiosnek, Świteź, Świtezianka, Rybka, powrót taty, To lubię, Pani Twardowska, Lilie, Zima miejska, Do M***, Niepewność, Do matki Polki, Snuć miłość, Nad wodą wielką i czystą, Polały się łzy, Stepy akermańskie, Cisza morska, Żegluga, Burza, Widok gór ze stepów Kozłowa, Bakczysaraj, Bajdary, Czatyrdah, Pielgrzym, Ajudah - ponadto ogólne opracowania Sonetów krymskich i Liryków lozańskich, Pan Tadeusz [opracowanie],  Dziady [opracowanie]
  • Juliusz Słowacki (1809-1849) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Rozłączenie, Testament mój, Sowiński w okopach Woli, Smutno mi, Boże; Grób Agamemnona, Rozmowa z piramidami, Kordian [opracowanie]
  • Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Fortepian Chopina, Do obywatela Johna Browna, Moja piosnka II, W Weronie, Pióro, Pielgrzym, Moja ojczyzna, Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie? Bema pamięci żałobny rapsod
  • Zygmunt Krasiński (1812-1859) [życiorys] - Nie-Boska komedia [opracowanie]
7. Pozytywizm (II poł. XIX w.)
8. Młoda Polska/Modernizm (koniec XIX w. do końca I wojny światowej w 1918 r.)
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) [życiorys] - wiersze [opracowanie]Melodia mgieł nocnych,  Koniec wieku XIX, Lubię, kiedy kobieta, E viva l'arte, Anioł Pański 
  • Leopold Staff (1878-1957) [życiorys] To poeta trzech epok- wiersze [opracowanie]: Przedśpiew, Deszcz jesienny, Kowal, Wysokie drzewa, Curricullum vitae, Kartoflisko, Ars poetica 
  • Jan Kasprowicz (1860-1926) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Krzak dzikiej róży, Dies irae, W chałupie, Z chałupy
  • Stanisław Wyspiański (1869-1907) [życiorys] - Wesele  [opracowanie]
  • Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) [życiorys] - Chłopi [opracowanie]
  • Stefan Żeromski (1862-1925) [życiorys] - Ludzie bezdomni  [opracowanie]
  • Joseph Conrad (1857-1924) [życiorys] - Jądro ciemności   [opracowanie]
9. Dwudziestolecie międzywojenne (1918-1939)
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891-1945) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: La precieuse, Miłość, Płyty Carusa
  • Julian Tuwim (1894-1953) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Sokrates tańczący, Rzecz czarnoleska, Wiosna, Mieszkańcy, Do krytyków, Prośba o piosenkę, Sitowie 
  • Bolesław Leśmian (1877-1937) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: W malinowym chruśniaku, Urszula Kochanowska, Topielec, Dziewczyna, Dwoje ludzienków, Dusiołek, Szewczyk, Pan Błyszczyński 
  • Stefan Żeromski (1862-1925) [życiorys] - Przedwiośnie  [opracowanie]
  • Witold Gombrowicz (1904-1969) [życiorys] - Ferdydurke [opracowanie], Trans-Atlantyk  [opracowanie]
  • Zofia Nałkowska (1884-1954) - Granica  [opracowanie]
  • Franz Kafka (!883-1924) [życiorys] - Proces  [opracowanie]
  • Maria Kuncewiczowa (1895-1989) [życiorys] - Cudzoziemka  [opracowanie]
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) [życiorys] - Szewcy [opracowanie]
10. Literatura współczesna (II wojna światowa 1939 - do dziś)
  • Czesław Miłosz (1911-2004) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Ars poetica, Campo di Fiori, W Warszawie, Piosenka o końcu świata, Który skrzywdziłeś, Obłoki, Walc, Ogrodnik
  • Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Pokolenie, Historia, z głowa na karabinie, Elegia o..., Romantyczność, Samotność 
  • Tadeusz Różewicz (1921) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Termopile polskie, Powrót, Strach, Bez,  Matka powieszonych, Drewno, Lament, Warkoczyk, Ocalony, List do ludożerców
  • Zbigniew Herbert (1924-1998) [życiorys] - [opracowanie]: Tren Fortynbrasa, Raport z oblężonego miasta, Potęga smaku, Przesłanie Pana Cogito, Apollo i Marsjasz, U wrót doliny, Powrót prokonsula
  • Miron Białoszewski (1922-1983) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Karuzela z Madonnami, Rozprawa o stolikowych baranach, Szare eminencje zachwytu, Podłogo, błogosław!, O mojej pustelni z nawoływaniem, Leżenia, Namuzowywanie, Mironczarnia
  • Wisława Szymborska (1923-2012) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Kot w pustym mieszkaniu, Koniec i początek, Atlantyda, Dwie małpy Bruegla, Głos w sprawie pornografii, Jeszcze, Nic dwa razy, Cebula, Sto pociech, Niektórzy lubią poezję, Utopia, Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej
  • Stanisław Barańczak (1946) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Jakieś Ty, Spójrzmy prawdzie w oczy
  • Jan Twardowski (1915-2006) [życiorys] - wiersze [opracowanie]: Samotność, Spieszmy się, Za szybko, Szukam, Przezroczystość, O spacerze po cmentarzu wojskowym 
  • Tadeusz Borowski (1922-1951) [życiorys] - Wybór opowiadań [opracowanie]
  • Hanna Krall (1935) [życiorys] - Zdążyć przed Panem Bogiem  [opracowanie]
  • Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) [życiorys] - Inny świat [opracowanie]
  • Sławomir Mrożek (1930) [życiorys] - Tango [opracowanie]
  • Albert Camus (1913-1960) [życiorys- Dżuma  [opracowanie]
  • Michaił Bułhakow (1891-1940) [życiorys] - Mistrz i Małgorzata  [opracowanie]

poniedziałek, 27 maja 2013

Słowo wstępne



Witam na moim nowym blogu "SZÓSTKA Z POLSKIEGO". 

Od września 2013 zamierzam tu publikować materiały przydatne na lekcje języka polskiego w szkole podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Celem bloga jest:

  • umożliwienie Wam osiągnięcia jak najwyższych wyników z języka polskiego
  • pomoc w odrabianiu prac domowych i przygotowaniu do wszelkich klasówek 
  • ułatwienie Wam pierwszych kroków w nowym etapie nauczania
  • zebranie w jednym miejscu przydatnych linków do szkolnych lektur, opracowań i stron pomagających w nauce

Bardzo proszę o sugestie w komentarzach, co chcielibyście tutaj znaleźć, z czym macie trudności, który temat wymaga wytłumaczenia.

Uwaga! To nie jest blog ze ściągami. Jego tytuł mówi sam za siebie. Im wyższe wyniki w nauce, tym większe możliwości dobrych studiów i satysfakcjonującej pracy. A to przecież wybór na całe życie.

Zapraszam  chętnych do wspólnej nauki.